Szczyrk - Atrakcje turystyczne w Szczyrku

Szczyrk - malowniczo położona miejscowość w Beskidzie Śląskim. Centrum sportów zimowych, liczne atrakcje dla fanów snowboardu i nart. Niezliczone trasy zjazdowe, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oraz liczne szkółki nauki jazdy dla początkujących narciarzy oraz szlifujących umiejętności.

Do ważniejszych atrakcji Szczyrku zaliczymy:

  • Skrzyczne- najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego 1257m n.p.m., można wyjść pieszo szlakami turystycznymi, lub wyjechać wyciągiem, na szczycie schronisko i bar. Ze szczytu przepiękne widoki, przy dobrej pogodzie widać tatry. Znajdują się tu 4 trasy narciarskie o łącznej długości 15km o różnym stopniu trudności, najdłuższa trasa niebieska ma 5200m.
  • Kompleks skoczni Skalite- skoczna duża K-95, skocznia średnia K-70, skocznia mała K-40, obok skoczni znajduje się wyciąg krzesełkowy.
  • Sanktuarium Św Jakuba- zabytkowy drewniany kościół w konstrukcji zrębowej, wybudowany w ok. 1800 r, następnie rozbudowany w latach 1937-1939, wnętrze jest w stylu późnobarokowym, od 2011r kościół stał się Sanktuarium.
  • Sanktuarium na Górce- Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku, końcem XIXw (1894r.) zaczęto budowę drewnianej kaplicy, a w 1912 roku rozpoczęto budową murowanej kaplicy, którą ukończono po I wojnie Światowej, Sanktuarium na Górce jest miejscem licznych pielgrzymek do cudownego obrazu Matki Bożej Szczyrkowskiej i cudownego źródełka. Świątynią opiekują się księża Salezjanie z Oświęcimia.
  • Przełęcz salmopolska, „Biały Krzyż”- 934m n.p.m, nazwa Biały Krzyż pochodzi od białego drewnianego krzyża który jest na szczycie przełęczy, obok krzyża znajduje się zajazd „Biały Krzyż”, a po przeciwnej stronie drogi znajdują się dwa wyciągi narciarskie dla początkujących, oświetlone i ratrakowane, wyciąg orczykowy „Biały Krzyż” ok. 300m, wyciąg talerzykowy „Bartuś” ok.200m
  • Beskidzka Galeria Sztuki- ekspozycja współczesnego malarstwa i ceramiki, organizowane są różnego rodzaju spotkania, wykłady na temat sztuki, warsztaty plastyczne, oraz imprezy folklorystyczne.
  • Kompleks sportowy COS- hala sportowa, pływalnia, stadion, odnowa biologiczna, korty tenisowe, boiska do siatkówki plażowej, siłownia, solarium.
  • Deptak nad rzeką Żylicą i Nowy Rynek w Szczyrku- niewielki rynek z fontanną oraz trawiastą plaża na której latem można się opalać, dla spacerowiczów oświetlony deptak wraz z miejscami wypoczynkowymi, a także ścieżka dla rowerzystów.
  • Ośrodek Narciarski Czyrna- Solisko- 13 tras narciarskich o łącznej długości 25km, o różnym stopniu trudności.

 

Atrakcje turystyczne w Szczyrku - dla dzieci

W drodze do Szczyrku, możemy spełnić marzenia każdego małego fana dinozaurów i wykopalisk. W miejscowości Inwałd, położonej pomiędzy Wadowicami a Andrychowem znajdziecie Państwo park Dinozaurów i rozrywki Dinolandia. Dinolandia - to kraina prehistorycznych zwierząt - dinozaurów, pterozaurów, ichtiozaurów i innych sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych. Oprócz parku z dinoazurami, dzieci będą mogły zagrać w minigolfa, zagrać w petanque, wspinać się na ściance wspinaczkowej, poszaleć w parku linowym oraz odwiedzić tajemnico i mrocznie brzmiącą Jaskinię Tajemnic. Z pewnością żaden mały odkrywca nie będzie się tu nudzić, a po szaleństwie cała rodzina może spędzić miłe chwile w restauracji T.rextaurant.

Kolejka Linowa Szyndzielnia - okolice Szczyrku

Około 2 godzin drogi od Szczyrku, możecie Państwo odbyć pełną cudownych wrażeń podróż gondolami, prosto na szczyt Szyndzielni. W trakcie podróży w górę, w wygodnej gondoli będziecie Państwo mieli możliwość podziwiania malowniczej panoramy Beskidów. Gondole dostosowane zostały do przewożenia osób niepełnosprawnych, do przewożenia rowerów, nart, wózków dziecięcych. Zachęcamy do wycieczki gondolami.

Snowpark Juliany re'Burn

W sezonie 2011/2012 beskidzkie Stowarzyszenie Snowboardu otworzyło gigantyczny snowpark. Wszystko wskazuje na to, że w sezonie 2012/2013 również będziemy cieszyć się ze wszystkich atrakcji snowparku. W Szczyrku - zostanie otwartych kilka nowych skoczni i kilkanaście przeszkód Jibbowych.

 

 

Zapraszamy także na stronę www.beskidzka5.pl